שיפודי איציק הגדול

אתמול צפיתי בפרק ישן של סיינפלד, שבו ג'רי מסביר את האבסורד שבקבלת החשבון אחרי סיום האוכל. לפני האוכל, טוען ג'רי, לכסף אין כל חשיבות בעיננו. אנחנו כל כך רעבים שלא איכפת לנו משום דבר ואנחנו מוצאים את עצמנו מחלקים הוראות למלצר כאילו אין מחר – "סטייק אנטריקוט", "עוד יין בבקשה". בסופה של הסעודה (מצב שאני לעיתים מכנה "הנפילה הרוחנית שאחרי האוכל") אנו מעבירים את החשבון בינינו ותוהים מי הזמין את כל האוכל הזה ואיך לעזאזל זה קשור אלינו... הרעב, חברים, הוא עניין מתעתע למדי. ביקורי במסעדת "שיפודי איציק הגדול" ביפו הוכיחה לי עד כמה זה נכון ועד כמה יכולים בעלי מסעדות עם מעט חוצפה גם לנצל זאת.

כמו רבים אחרים, גם אנחנו הגענו לצל קורתו של איציק אחרי טיול יום ארוך (ונעים!) ביפו. מרוצים אך רעבים במיוחד המתנו לתורנו להיכנס למסעדה. אחרי שהתיישבנו מלצר חביב הגיע ושאל אותנו אם נרצה להזמין סלטים (22 ₪ לסועד). "בטח", השבנו. אחרי כמה דקות השולחן שלנו היה עמוס באין ספור צלחות קטנות עם מיטב הרפרטואר הים-תיכוני. אחרי שהתחלנו לאכול מהסלטים חזר המלצר החביב ושאל מה נרצה להזמין למנה עיקרית. הזכרים שבינינו מיד הזמינו קבב. הבנות, ואני ביניהן, כהרגלן הסתפקו בחומוס-צ'יפס-סלט המסורתי (אחרי שני ביסים מזה אני גם ככה מוכנה להחזיר נשמתי לבורא). אחרי שהבין המלצר שמאיתנו לא תבוא הישועה, שאל אותנו אם שמנו לב שמי שאינו מזמין מנה עיקרית משלם סכום כפול על הסלטים (44 ₪). וודאי שלא שמנו לב. זה כתוב בתפריט, אבל בעל המסעדה טרח למקם את השורה הנבזית הזו במקום שבו גם חמישה אנשים אינטליגנטים לא יבחינו בה. ומה אפשר לעשות? את הסלטים כבר התחלנו לאכול, והבנים רוצים את הקבב שלהם. רעבה ובכלל לא מרוצה נאלצתי לקבל בהכנעה את רוע הגזרה.

שלא תבינו לא נכון: שפע הסלטים היה מרשים – מעל 20 סוגים: ביצים, כרוב לבן וכרוב אדום, חצילים מכל מיני סוגים, גזר, תירס, קישואים, תפוחי אדמה, סלק, עגבניות, חמוצים ועוד ועוד. את הסלטים ליוותה פיתה עירקית אותנטית חמה, פיתה בזעתר וחומוס שהזמנו כתוספת. הכל היה טעים מאוד ודאגו למלא לנו סלטים שנגמרו, אבל אני, ילדה מהפריפריה שהורגלה לשלם על ארוחות ניגוב שכאלה לא יותר מ-30 שקלים, התקשיתי להעמיס על כרטיס האשראי שלי משהו כמו 70 שקלים על סלטים, חומוס וקולה. אוכל טוב זה מעלה גדולה, אך לאיציק יש לי מסר אחד ברור – יש דרכים אלגנטית לעשות כסף, ומלכודת תיירים זולה אינה אחת מהן.

כתובת: רזיאל 3, יפו