תכנון מטבח לחובבי בישול

תכנון מטבח ועיצובו הינם תורה שלמה. זאת על אחת כמה וכמה כאשר אנו מבלים במטבח את רוב זמננו, לא רק מתוך צורך, אלא גם מתוך הנאה ואהבה לתחום הבישול. בזמן מעבר לבית חדש או בשעה שברצוננו להתחדש במטבח יפה ופרקטי אשר יקל עלינו וינעים לנו את זמן הבישול יש לקחת בחשבון מספר נקודות:

מהו תכנון מטבח נכון המקל על חובבי הבישול?

ההתייחסות אל המטבח כסביבת עבודה: הרעיון המרכזי הוא לדאוג כי המטבח יהווה סביבת עבודה נוחה במידה כזו שיתאפשר לנו להגיע ממקום למקום במטבח ללא צורך לרוץ. כאן בא הנושא של תכנון מטבח לכותרת. תכנון נכון של סביבת העבודה יאפשר ליהנות מן הבישול והאפייה ללא התרוצצויות מיותרות בזמן העבודה. יש חשיבות רבה בתכנון של היכן יונח כל פריט ופריט במטבח, על מנת שתתאפשר סביבת עבודה נוחה. להלן מספר טיפים לנושא תכנון מטבח אשר יקלו על כל המבשלים ובפרט על חובבי הבישול:

מיקום אבזרי המטבח, הכלים והמוצרים:

חשוב למקם את הכיור בין המקרר לכיריים, על מנת שתתאפשר לנו גישה מהירה ונוחה אל שלושתם בזמן ההכנות לבישול והבישול עצמו. בנוסף, כל הכלים והמוצרים אשר אנו עושים בהם שימוש לעיתים תכופות, יש להניח בקרבת עמדת החיתוך וההכנה (כשמדובר בכלי מטבח כסכינים, מגרדות, מעבד מזון, מערוך, קולפן וכד' ובמוצרים כקמח, שמן, סוכר וכד') ובקרבת עמדת הכיריים (כשמדובר בכלים כגון תרווד, כפות עץ, מצקת וכד' ובמוצרים כדוגמת תבלינים, רסק עגבניות ועוד). תכנון מטבח נכון עושה את כל ההבדל. כך אין צורך לרוץ ממקום למקום ויודעים היכן בדיוק כל דבר מונח. בקשר לעמדת הקפה, רצוי להניח את הקומקום ליד הכיור ואחר כך, לידם למקם את הספלים.

חשיבות תכנון המגירות:

אמנם בכל מטבח אפשר לראות מדפים, אבל אם אתם אכן חובבי בישול ומעוניינים בתהליך של תכנון מטבח אשר מנצל את החלל, כדאי לרכוש מגירות שמאפשרות ניצול מרבי ומגדילות באופן משמעותי את שטח האחסון. כך, במקום להוציא את כל המדף כדי להגיע לחפצים הנמצאים מאחור, פשוט אפשר לשלוף את המגירות. צורת אחסון זאת היא גם יותר נוחה וגם יותר אסתטית, משום שרוב המוצרים והכלים סגורים בתוך ארון וכך יורד מן העין העומס הרבה של כלים ומוצרים במטבח.

מדף של ספרי בישול:

אם ארון הספרים רחוק מאזור המטבח הרי שמדובר לא רק בבזבוז זמן יקר עבור חובבי הבישול. כיום ניתן למצוא שלל פתרונות של תכנון מטבח: קרניז קלקר או הוספת מד לספרי בישול. חובבי הבישול והאפייה מודעים לצורך בסביבת עבודה נעימה ונוחה. במאמר להלן הבאנו מספר טיפים לארגונו של מטבח כסביבת עבודה נוחה. בנוסף, בכדי להנעים עלינו את האווירה במטבח מומלץ לשמור על ניקיונו ולקשט אותו בעציצים וחפצי נוי, אשר ינעימו את השהות והעבודה בו אף יותר.