תזונה לילדים ולנערים – פיתוח הרגלי אכילה בריאים

אכילה בריאה יכולה לייצב את האנרגיה של ילדים, לחדד את חשיבתם ואפילו לאזן את מצב רוחם. למרות שנראה כי הלחץ החברתי והפרסומות בטלוויזיה לאכול ג'אנק פוד, הופכים את הניסיון להרגיל את הילדים לאכול מזון בריא, לבלתי אפשרי – בכל זאת ישנם צעדים בהם הורים יכולים לנקוט כדי להקנות לילדים הרגלי אכילה בריאים, מבלי להפוך את הארוחות לאזור קרב.

על ידי עידוד הילדים לאכול בריא עכשיו, ההורים יכולים להשפיע על היחס של הילדים למזון לאורך כל חייהם ולתת להם הזדמנות טובה ביותר להפוך למבוגרים בריאים ובעלי ביטחון.

פיתוח הרגלי אכילה בריאים

ילדים מפתחים העדפה טבעית למזונות שאותם הם הכי אוהבים, כך שהאתגר הוא לבחור במזון בריא שימשוך את ליבם. כמובן, שלא משנה עד כמה הכוונות שלכם טובות, זה תמיד יהיה קשה לשכנע בן שמונה שתפוח עץ הוא מתוק כמו שוקולד. עם זאת, אתם יכולים להבטיח שהתזונה של ילדיכם תהיה מזינה ובריאה ככל האפשר, אפילו תוך מתן מקום לחלק מאותם פינוקים שהם כל כך אוהבים.

דחף החיקוי בקרב ילדים הוא חזק מאוד, לכן חשוב שתשמשו כמודל לחיקוי לילדים שלכם. לא טוב לבקש מהילד לאכול פירות וירקות בזמן שאתם מעדיפים צ'יפס ומשקה מוגז.

טיפים חשובים לקידום אכילה בריאה בקרב ילדים

לאכול ארוחות משפחתיות סדירות. הידיעה שארוחת ערב מוגשת בערך באותה שעה מידי ערב, ושכל המשפחה יושבת סביב השולחן – היא מנחמת ומשפרת את התיאבון. ארוחת הבוקר גם היא הזדמנות נפלאה לארוחה משפחתית, במיוחד משום שילדים שאוכלים ארוחת בוקר, גם אם זו קערת חלב עם דגני תלמה, נוטים ללמוד טוב יותר בבית הספר.

לבשל יותר ארוחות בבית. ארוחות ביתיות מבושלות הן בריאות לכל בני המשפחה ומשמשות כדוגמה מצוינת לילדים על חשיבותו של המזון. ארוחות במסעדות נוטות להכיל יותר שומן, סוכר ומלח. שמרו את ההזדמנות לאכול בחוץ לאירועים מיוחדים.

לערב את הילדים. ילדים נהנים לעזור להורים לקנות את מצרכי המזון, לבחור איזה אוכל הם ייקחו איתם לבית הספר, ולהכין יחד עם ההורים את ארוחת הערב. זוהי גם הזדמנות טובה עבורכם ללמד אותם על הערכים התזונתיים של המזונות השונים ולהדריך אותם כיצד לקרוא את תוויות המזון (תלוי בגיל הילדים).