מדוע חשוב להשקיע בסכין שף?

הכלי החשוב ביותר במטבח בזמן הכנת האוכל זו הסכין שלנו. סכין, כידוע, היא גם גורם הפציעות מספר אחד במטבח (אחרי כוויות). ולכן כדאי מאוד שנדע לבחור ולהשקיע בסכין טובה שלא רק תחתוך כמו שצריך – אלא גם לא תהיה מסוכנת.

אז מה צריך בשביל לבחור סכין מתאימה?

קודם כל – מומלץ ללכת לחנות מתמחה ולהרגיש את הסכין ביד. זאת לעומת האפשרות לקנות סכינים באינטרנט – שם קונים סכינים לפי מראה בלבד. דבר לא מומלץ כלל וכלל. מדוע?

סכין שף היא סכין שאמורה ללוות אותנו לאורך שנים ולכן חשוב להשקיע בסכין שתתאים לנו במידה מרבית. חשוב להרגיש את הסכין לראות שהיא לא כבדה מדי, ארוכה או קצרה מדי, שבעת חיתוך אנחנו אלו ששולטים בסכין והיא לא בורחת לנו.

חשוב לבדוק כי קת הסכין מתאימה לנו – שהיא לא ארוכה מס"מ אחד מאגרוף היד שלנו וכמובן לא קצרה ממנו. על מנת שתהיה לנו אחיזה נוחה ויציבה. רצוי גם שקת הסכין תהיה כזו שניתן יהיה להחליף אותה במקרה של שבר או סדקים. ישנן סכינים אשר מחושלות במקשה אחת יחד עם הקת ועשויות כולן פלדת אל חלד – אלה הסכינים הטובות ביותר. הן אמנם יקרות – אבל אם הקת מפלדה –הסיכוי שתיהרס נמוך ביותר.

כל שף יגיד לכם שהסכין המסוכנת ביותר היא סכין לא חדה. לכן חשוב לוודא שיש אפשרות להשחיז את הסכין שלכם לעיתים קרובות בלי שתיהרס. רוב השפים משחיזים את הסכין שלהם בכל יום – הבשלנים הרגילים יסתפקו בפעם בשבועיים. סכינים קרמיות, למשל, לא ניתנות להשחזה ביתית.

עוד חלק בסכין שחשוב להשקיע בו הוא כמובן הלהב. להב הסכין שלכם חייב להיות מחוזק – אחרת הוא יישבר בנפילה הראשונה על הרצפה, ויחד איתו יישבר לכם הלב ויכאב לכם הכיס. סכין מחוזקת אמנם יקרה יותר– אך יציבה יותר, עמידה יותר ונוחה יותר לעבודה כיוון שהיא נותנת עוד קצת משקל ללהב שעוזר לייצב אותו. היום יש טרנד של סכינים עם להב מחורץ. ללהבים אלו אין באמת השפעה על החיתוך, יש להם השפעה מזערית על הדבקות המזון ללהב – כך שזה לא אמור להיות פרמטר לרכישה.

וכמובן – חשוב לוודא שאורך הלהב נכון עבורכם. אורכי להבי סכיני שף מסומנים באינצ'ים (כמו טלוויזיות). הגודל המקובל הוא 8 אינץ' אבל יש כאלה שאורך כזה יהיה להם קצר מדי ויעדיפו 9 ואפילו 10 אינץ'. זה מאוד אינדיבידואלי – אבל חשוב מאוד לבדוק את הסכין שאתם קונים לפני הקניה לוודא שלהב הסכין היא באורך שיהיה לכם נוח לשלוט בו.

בסופו של דבר – כפי שבטח הבנתם – הדרך הטובה והיחידה לקנות סכין שף שתתאים לכם – היא ללכת פיזית לחנות מתמחה ולהתחיל למדוד. ממש כמו בגד. סכין טובה תלך אתכם לאורך שנים רבות. רק הקפידו להשחיז אותה ושלמור עליה כמו שצריך.